Írta: Jeges-Varga Ferenc
A hagyomány szerint májusban a nemzetközi filmes szakma a francia tengerpartra költözik. Ez történt idén is. Május 11. és 22. között 64. alkalommal rendezték meg Cannes-ban a legrangosabb nemzetközi filmfesztivált.
Az esemény Woody Allen Midnight in Paris (Éjfél Párizsban) című keserédes komédiájával nyitotta meg kapuit. Az amerikai rendező legújabb filmje az első, amelyet teljes egészében a francia fővárosban forgatott. A francia és a külföldi kritikusokat egyaránt lenyűgözte az idős mester alkotása.
A 20 produkciót felvonultató versenyprogramban rendkívül erős mezőny alakult ki. Cannes-ban mutatta be legújabb munkáját – többek között – Pedro Almodóvar (La Piel Que Habito – Antonio Banderassal a főszerepben), Nanni Moretti (Habemus Papam), Aki Kaurismäki (Le Havre), a Dardenne testvérek (Le Gamin Au Vélo), Lars Von Trier (Melancholia) és a nagyon ritkán alkotó amerikai Terrence Malick (The Tree of Life).
A Robert De Niro vezette zsűri a fesztiválzáró ceremónián végül a nagy várakozást keltő amerikai The Tree of Life (Az élet fája) című filmnek adta a filmfesztivál fődíját, az Arany Pálmát. A félénkségéről ismert rendező nem jelent meg a ceremónián, a díjat a producerek vették át. A teljes univerzum működését bemutató, több mint kétórás filmköltemény története az ötvenes években, egy vallási buzgalomtól átitatott texasi kisvárosban játszódik, s egy átlagos háromgyerekes amerikai család történetét meséli el. A tekintélyelvű, gyermekeit vasszigorral nevelő apát Brad Pitt alakítja, oldalán a gyengédséget és az irgalmasságot megelevenítő anyával, akit Jessica Chastain játszik. A fiú szerepében Sean Penn látható.
A második legrangosabb elismerést, a zsűri nagydíját a zsűri megosztva ítélte oda a kétszeres Arany Pálma-díjas Dardenne testvérek (Rosetta, A gyermek, Lorna csendje) legújabb munkájának: a Srác a biciklivel-nek, és a török származású Nuri Bilge Ceylan Once Upon a Time in Anatolia (Volt egyszer egy Anatolia) című alkotásának. Utóbbi rendező 2003-ban a Messze című művével már részesült hasonló elismerésben.
A legjobb rendezés díját a dán Nicolas Winding Refn (Pusher trilógia) Drive című Los Angelesben játszódó akciódrámája érdemelte ki. A legjobb színésznő megtisztelő címét Kirsten Dunst nyerte el a Melancholia-val. Ez azután talán meglepő, hogy a film rendezőjét Lars von Triert a sajtótájékoztatón Hitlerrel kapcsolatosan tett botrányos kijelentései miatt a szervezők nem kívánatos személynek nyilvánították. Munkája – amely a kritikusok szerint is a fesztivál egyik legkiemelkedőbb darabja – azonban szerencsére mégis versenyben maradhatott. A legjobb színész trófea nyertese Jean Dujardin lett Michel Hazanavicius A művész (The Artist) című fekete-fehér némafilmjében nyújtott teljesítményéért.
A zsűri díját a francia filmrendezőnő, Maїwenn Le Besco Polisse című filmje nyerte. Forgatókönyvek területén Joseph Cedar Footnote (Lábjegyzet) szcenárióját emelték ki. A legjobb első filmnek járó Arany Kamera díját az argentin Pablo Giorgelli a Las Acacias című művével zsebelte be. A Camera D’Or héttagú zsűrijében Vezér Éva, a Magyar Filmunió ügyvezető igazgatója is helyet foglalt. A legjobb rövidfilmek kategória győztesei: Arany Pálma: Maryna Vroda: Cross-Country; Zsűri díja: Wannes Destoop: Badpakje 46.
Az Emir Kusturica vezette zsűri az iráni Mohammad Rasoulof Be Omid e Didar (Viszontlátásra) című alkotásának ítélte oda a fesztivál versenyprogramon kívüli, önálló szekciójának (Un Certain Regard) fődíját. A filmfőiskolások és egyetemisták kisfilmjeit bemutató Cinéfondation első díját Doroteya Droumeva Der Brief című munkája kapta.
A Semaine de la Critique (Kritikusok Hete) szekció idei válogatását szintén egy amerikai alkotás, a Take Shelter (Jeff Nichols) nyerte meg. A film egy viharparanoiától szenvedő családapa mentális betegségének diagnózisa. A Rendezők Kéthetét az első filmes osztrák rendező, Karl Markovics dominálta, az Atmen kapta a Label Europa Cinemas díjat, de a kitüntetettek között ott van Ruben Östlund (Akaratlanul) Play című munkája is.
A versenyprogramban ugyan idén nem volt érdekelt a magyar film, azonban Cannes-ban ezúttal is jelen voltak a hazai szakma képviselői. Till Attila Csicska című rövidfilmje – mely a kategóriájában a legjobb lett a 42. Magyar Filmszemlén – a Rendezők Kéthete elnevezésű párhuzamos programjában vett részt. Ugyancsak a program keretében mutatták be a Pusztai Ferenc vezette KMH Film részvételével készült Rebecca Daly ír rendezőnő első játékfilmjét [The Other Side of Sleep (Az álom másik oldala)].
Az Európai Producerek Klubjának (EPC) koprodukciós fórumára meghívást kapott Bodzsár Márk Godly Shift című filmterve, melyet a KMH Film stúdió készít elő. A cannes-i filmfesztivál által szervezett öthónapos „Résidence” program keretében fejlesztette Nemes Jeles László első játékfilmje forgatókönyvét Franciaországban. A Türelem című rövidfilmmel ismertté vált fiatal filmrendező S.K. címmel készülő játékfilm tervével volt hivatalos Cannes-ba.
A magyarokat ezúttal a jövőbeni tervek megvalósulásában díjazták. Miklauzic Bence és Lengyel Ferenc A parkoló (Car Park) című forgatókönyve nyerte az idén ötödik alkalommal – a varsói székhelyű Independent Film Foundation a MEDIA Program támogatásával – megrendezett ScriptEast különdíját. A közép-európai forgatókönyvek fejlesztésére szakosodott workshop egész éven át tart, és utolsó állomása a cannes-i filmfesztivál, ahol a forgatókönyvírók a nemzetközi filmszakma elitjét képviselő mentorokkal találkoznak. A zsűri indoklásában forgatókönyv friss eredetiségét, valamint a parkolóban játszódó szokatlan fekete komédia elbűvölő karaktereit méltatta.
Kenyeres Bálint Hier (Tegnap) címmel készülő első játékfilmjének forgatókönyve nyerte az Atelier-válogatás fődíját. A programot 2005-ben hozták létre a szerzői filmek fejlesztésére és az új fiatal filmes generáció támogatására azzal a céllal, hogy a minőségük és eredetiségük által kiemelkedő filmtervek létrehozását előmozdítsák. A rangos filmtervfejlesztő fórum díját először nyerte el magyar rendező.
Rajtuk kívül még az elsőfilmes Zomborácz Virág vehette át az Európai Unió MEDIA Európai Tehetség nevű díját Utóélet (Afterlife) című forgatókönyvéért.
A fesztivál életműdíjasa a francia színészóriás, Jean-Paul Belmondo lett.
Posted on 2011. november 29. kedd Szerző: olvassbele.com
0