Pataki Éva, Mészáros Márta, Törőcsik Mari: Aurora Borealis – Északi fény

Posted on 2017. október 11. szerda Szerző:

0


Xénia |

Két kivételes nő, egy színész és egy rendező – miközben forgat, játszik, rendez – az életéről beszélget, emlékeket idéz. Azt mondják, ők már többet nem filmeznek – de mi reméljük, hogy még igen.
Két művész a felvillanó északi fényben, túl a nyolcvanon: Törőcsik Mari és Mészáros Márta. A pályáról, a színház- és filmművészet múltjáról, jelenéről, halhatatlan emlékű pályatársakról, kalandokról csevegnek felszabadultan; aztán jóval szomorkásabban a súlyosabb és örök érvényű dolgokról: női sorsokról, háborúról, túlélésről.

Tehát mi is ez a könyv? Művészi hitvallás, tudástár, pletyka, rezignált életbölcsesség – s mindez a közös alkotás folyamatát, az Aurora Borealis születését kíséri. A filmét, amely a valóban megélt női sorsok és élettragédiák tablója – az utolsó szemtanúk vallomása a háborús idők borzalmairól, de leginkább mégis emberségről és szépségről. Ott ülnek a sziporkázó, ám egyre halványuló északi fényben, és csak mesélnek nekünk.

Magvető Kiadó, Budapest, 2017
248 oldal, teljes bolti ár 4999 Ft,
kedvezményes webshop ár 3999 Ft
ISBN 978 963 293 7199

Aurora Borealis – Északi fény 

A film október 19-étől látható a hazai mozikban 

Két idősíkon fut a fordulatokban gazdag családtörténet, amely anya és lánya kapcsolatának mélységeit boncolgatja. A Bécsben élő sikeres ügyvéd, Olga (Tóth Ildikó) idős anyja, Mária (Törőcsik Mari) váratlanul kómába esik. Amíg Mária élet és halál közt lebeg, Olga egy mélyen elhallgatott titokra bukkan. Az egyre szenvedélyesebb kutatás az ’50-es évek háború utáni Európájába vezeti vissza, ahol útja végén ő maga áll: egy olyan ember, akit korábban nem ismert.

A film szokatlan helyzetekben, izgalmas, helyenként krimiszerű, oknyomozó módon, női érzékenységgel beszél az identitásválságból adódó drámai helyzetekről, a szégyenről, a titkok okozta sérülésekről és a hazugság leleplezésének felszabadító erejéről. „Ahol külföldi katonák – szövetségesként vagy hódítóként – egy ország lakosságával kapcsolatot létesítenek, ott házasságon kívüli gyerekek születnek” – mondja dr. Barbara Stelzl-Marx, a téma elismert kutatója, az osztrák ENSZ-bizottság alelnöke. „Magyarország a szovjet megszállás alatt hasonló traumákon ment keresztül, de a magyar »háborús gyerekek« felkutatása még alig kezdődött el. Be kell lássuk, a háború még mindig nem ért véget” – nyilatkozta a rendező, Mészáros Márta.

A film Facebook oldala

A film és a könyv alkotói

Törőcsik Mari és Mészáros Márta a forgatáson (KI), Pataki Éva (L)

Mészáros Márta

Kossuth-díjas és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró. Sok nemzetközi díja között a legbecsesebb a Berlinálén 1975-ben elnyert Arany Medve, amit az Örökbefogadás című filmjével érdemelt ki, továbbá az 1984-ben Cannes-ban neki ítélt rangos elismerés, ahol a zsűri kiemelt különdíját kapta meg az első Napló-filmjéért.

Törőcsik Mari

Kétszeres Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, a Nemzet Színésze, a Nemzet Művésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Számtalan nemzetközi díja, elismerése sorából kiemelkedik a cannes-i filmfesztiválokon két ízben is kiérdemelt Arany Pálma-díj: 1976-ban a legjobb színészi alakításért a Déryné, hol van? című filmben; másodszor pedig életművéért kapta meg a legrangosabb európai filmes díjat.

Pataki Éva

Balázs Béla-díjas forgatókönyvíró, író, közkedvelt regényei az Athenaeum Kiadónál jelennek meg. Az Aurora Borealis forgatókönyvének egyik szerzője.

Fotók: Kürti István (KI), Líra Kiadói csoport (L)