Bodó Viktória Booklány |
Picoult-t nagyon lehet szeretni. Ügyes zsonglőre a kreatív írás szakon elsajátított tananyagnak, jelesül: hogyan írjunk tömegek számára befogadható, olvasmányos regényt, érdekes témáról. Igazi kikapcsolódást nyújtanak ezek a könyvek: nem akarnak világot megváltani, egyszerűen, könnyedén, de tartalmasan kívánnak szórakoztatni. Az olvasó tökéletesen kikapcsolhat, és regényenként egy-egy újabb tudományterületbe pillanthat bele.
Ez esetben az etológia a friss terep, azon belül is a farkasok világa. Adott egy neves farkasszakértő, aki többek között annak köszönheti országos hírnevét, kvázi sztárságát, hogy elvonult a kanadai vadonba, találni egy falkát, amelyik befogadja. Két teljes évet tölt ott elvonultan, a valódi farkasfalka tagjaként, majd visszatért az emberi világba, a családjához. Pontosabban: melléjük. Hiszen elhagyhatod a vadont, de a vadon nem hagy el téged…
Később autóbalesetet szenved a lányával együtt, s bár mindkettejük sérülése súlyos, ő maga kómába esik. A szörnyű hírre kénytelen összegyűlni a már korábban darabokra szakadt család, hogy a múlt árnyai a jelenre vetüljenek, és a csontvázak sorra kiessenek a szekrényből. Az elvált feleség, a balesetben megsérült kamaszlány és az egészen Thaiföldig menekült fiú megpróbálnak közös nevezőre jutni a nagy kérdésben: elengedjék-e a Luke-ot, lekapcsolják-e a lélegeztetőgépekről vagy sem. Komoly harc veszi kezdetét a testvérek között, az események egészen a bíróságig fejlődnek.
Ám nem is Picoult lenne, ha itt megállna. Könyvei közös jellemzője az is, hogy soha nem éri be egy drámával, egy konfliktusos szituációval, egy újabb tereppel: a képet mindig két probléma összevegyítéséval festi fel. Jelen esetben nem elég számára a súlyos baleset meg a testvérek pereskedése az apa életéért vagy akarata végrehajtásáért. Nem véletlenül vannak jelen a farkasok. Nagyon komoly jelentősége van Luke foglalkozásának, vagy ha úgy tetszik: a választott családjának, és annak, hogy miért hagyta ott egyik napról az egyiket a másikért, s miért tért vissza ugyanolyan hirtelen az eredetihez.
A cselekmény, jól bevált módon, több szálon halad előre, a család mind a négy tagjának gondolatait olvashatjuk az eseményekről, az emlékekről, a helyzetről, hogy az olvasó minél teljesebb képet kapjon. Az alapos tényfeltárás, érzelmi aláfestés után azonban nincs valódi feloldozás. Bár az író szépen elvarrja a szálakat, mi ott maradunk a kérdéseinkkel. Gondolatban pereg tovább a történet, boncolgatva, súlyozva az eseményeket, és az olvasó azt érzi, az ő mellének szegezték a nagy kérdést: vajon mit tenne ő a szereplők helyében? Elmenne a vadonba, a választottjai közé, ha már túl szűk neki ez a világ? Visszatérne később? Egyáltalán: meddig tart egy családos ember szabadsága, és kikből áll az igazi családunk?
Jodie Picoult: Magányos farkas
Fordította: Babits Péter
Athenaeum Kiadó, Budapest, 2017
480 oldal, teljes bolti ár 3999 Ft,
kedvezményes webshop ár 3199 Ft,
ISBN 978 963 293 6413
* * * * * *
A könyv kiadói fülszövege
A tizenhét éves Cara és neves farkasszakértő édesapja autóbalesetet szenved. A férfi kómába esik, a család élete örökre megváltozik. A fekete bárányként kezelt Edward is kénytelen hazatérni önkéntes száműzetéséből, hogy egyedüli nagykorú családtagként rendezze apja hátrahagyott ügyeit. A volt feleség időközben új családot alapított, de most neki is szembe kell néznie a múlt elvarratlan szálaival.
Hármuknak kell meghozni a végső döntést, de van-e joguk istent játszani egy olyan időben, amit hosszú évek sérelmei árnyékolnak be? Hűtlenség, hazugságok, magány és kirekesztettség, ezekkel kell szembesülniük Jodi Picoult hőseinek, mielőtt határoznak életről és halálról…
Posted on 2017. június 12. hétfő Szerző: olvassbele.com
0