(a kórteremben)
Zűrzavarosat álmodott. Tudta, hogy mélyen alszik, mégis egyik fele valahogyan érzékelte mi történik a kórteremben. Furcsa mód hálás volt annak az erős hangnak, ami szinte kirántotta az álomból. Lassan kinyitotta a szemét. Két férfi állt a kórteremben. Először azt hitte, hozzá beszélnek, de amint kitisztult a kép előtte, meglepődve tapasztalta, hogy a vele szemben fekvő idős nénit faggatják.
– Először a személyi adatait akarom ellenőrizni – mondta a magasabb férfi. – Leának vagy Laurának hívják?
– Leaként anyakönyveztek, Laura a magyar nevem – hallatszódott a néni hangja.
– Értem. Akkor most szépen elmondja nekünk, hogy mit csinált pontosan a tüntetésen, kik voltak a szervezők, és hogyan tartották egymással a kapcsolatot.
Ágnes nem értette a kijelentő mondatokat, szinte parancsoknak tűntek. Izgatottan felült. A hasába nyilalló fájdalom éles volt. Felszisszent. Az alacsonyabb férfi ekkor fordult felé.
– Ne zavarjon bennünket – mondta.
Ági dühe egy pillanat alatt az egekbe szökött.
– Mi az, hogy ne zavarjak? – csattant fel. – Ez egy kórház, ember. Itt azért fekszenek a betegek, mert fáj valamijük. Egyáltalán kik maguk? Mert a stílusuk alapján nem orvosok, az biztos.
– Rendőrök vagyunk – fordult felé most már a magasabbik is. – És éppen ki akarjuk kérdezni az idős hölgyet.
– Hát, kérdést még nem hallottam – jegyezte meg Laura néni szigorúan. – Fiatalember, maga utasításokat osztott eddig.
A rendőr láthatóan bosszús lett.
– Nézze – fordult Laura néni felé –, vagy válaszol a kérdéseinkre, és gyorsan végzünk, vagy nem mond semmit, és akkor a kórházból való kijövetele után beidézzük a rendőrségre. Az viszont egy sokkal hosszabb procedúra lesz.
Ágit zavartan húzta össze a szemöldökét.
– De miért vannak itt? Mit csinált a néni?
– Ez nem önre tartozik – mondta az alacsonyabb.
– Mi? De hát én is itt vagyok, nem? Milyen kihallgatás ez, a hétszázát? Mindjárt szólok az orvosoknak és azok helyre rakják magukat! – csattant fel. – A néni otthon leesett valamiről takarítás közben. Eltörött a válla, nyilván pihenni akar. Mi ebben a bűnügy?
– A néni, ahogy maga hívja – fordult felé ismét az alacsonyabbik – nem a hokedliről esett le otthon, hanem felmászott egy emlékműre, miközben a társaival kormányellenes plakátokat akart kihelyezni.
– És ezért vannak itt? – értetlenkedett Ági. – Egy transzparens miatt?
– Nem, kis szívem – kuncogott fel Laura néni. – Azért mert az, aki lerántott, utána kapott egyet tőlem. – Ági végképp összezavarodott, annyira szürreális volt az egész helyzet: a kórház, a verekedő idős hölgy, a keménykedő rendőrök. – Egyébként meg – mondta tovább a néni a rendőrök felé fordulva – nem másztam fel az emlékműre. Két hete körbe van kordonozva, és belül ott vannak a maga rohamrendőr kollégái. Teljes harci díszben – mutogatott jobb kezével. – Esélyem sem lett volna a szoborig eljutni. A kordon oldalához támasztottam egy szétnyitható széket, amit otthonról hoztam. Erre léptem fel és innen rántott le az a férfi. A lepedőt, amire a véleményünket írtuk, szintén. Fel sem tudtam rakni, mert velem együtt az is a földre került – magyarázta. – A földön feküdtem, még a cipőm is leesett, és az a behemót ahelyett, hogy segített volna, még a transzparensemet is összetaposta! Ezek után fogtam a cipőmet, és az orrába vágtam, hogy vegye már észre magát.
– Tehát elismeri, hogy bántalmazta a férfit – jelentette ki a magasabb rendőr.
– Bántalmaztam? – nevetett meghökkenve Laura néni. – De szépen fogalmaz, fiam! Igen! Miután lerántott, eltörte a vállam, majd megtaposta a plakátot, felálltam és megütöttem. És egyáltalán nem bánom!
– A feljelentő orra eltört, és emiatt nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
– Ó, tehát feljelentett – emelte fel a kezét Laura néni. – Hát ez Magyarországon mindig gyorsan ment. Hány éves egyébként az a szegény ember?
– Nem adhatunk ki információt – közölte az alacsonyabb rendőr.
– Értem – bólogatott a néni. – Szerintem, ha volt huszonhat éves, akkor sokat mondtam. Magas, rövid hajú, sportoló kinézetű az áldozat, igaz?
A két rendőr a helyzet abszurditásán feszengve láthatóan zavarba jött.
– Mi csak a munkánkat végezzük. Parancsot teljesítünk.
– Ja, parancsot… – ismételte megvetéssel a néni. – És akkor már nem is felelősek a tetteikért, igaz? Hát, kedveskéim, akkor bizony bűnös vagyok, tegyék, amit tenniük kell, és tartóztassanak le egy nyolcvannégy éves öregasszonyt.
– Tehát, el tetszik ismerni a tettlegességet? – kérdezett vissza újra a magasabbik férfi.
– Nem – jelentette ki a néni. – Engem támadtak meg, és csak védekeztem. Ezt nyilván az az izmos feljelentő ősember is pontosan tudta. Látta, amikor a mentő értem jött, és hallhatta a mentőorvos diagnózisát, hogy valószínűleg törésem van. Ezt hallva betojt, és gyorsan feljelentett, hogy ne neki, hanem nekem kelljen védekeznem. Őt kérdezzék, mit tett, mielőtt kapott egyet az orrára, ne engem!
– Más kérdések is felmerülnek – hozakodott elő kényszeredetten az alacsonyabbik férfi. – Mondja el, kik szervezték a rendezvényt, és hogyan tartják a tüntetők a kapcsolatot!
Ágnes dühe ismét az egekbe csapott.
– Ezt is a feljelentő akarja tudni, jóember? – kérdezte.
– Nem, ezt a felettesem – mondta végképp zavarban a rendőr. A magasabb, hogy mentse méltóságuk látszatát, élesen felcsattant.
– Ismételten megkérem, hogy ne zavarja a jegyzőkönyv felvételét. Ha folytatja, kivitetem a szobából.
Ágnes fájdalmaival mit sem törődve teljesen felült.
– Na, most álljon le! – kezdte. – Nem elég, hogy egy idős embert szabálytalanul hallgatnak ki – mert ez kihallgatás, nem jegyzőkönyvfelvétel –, még engem is megfenyeget?
– Nincs itt semmi szabálytalanság – emelte meg a hangját a rendőr.
– Nincs? – kérdezte Ági. – Azt hiszi, nem látom, hogy csőbe akarja húzni a nénit? Azt akarja, hogy beismerjen valamit, aztán már le is zárhatja az ügyet. Hol itt az ügyvéd? Hol volt a néni jogainak ismertetése? Mondta neki egyáltalán, hogy akár hallgathat is? Közölte Laura nénivel, hogy tanú vagy gyanúsított? Egyébként meg több lónak is elég fájdalomcsillapítót kapott, így az egész meghallgatás semmit sem ér!
– Mi maga? Ügyvéd? – kérdezte immár jóval halkabban a rendőr.
– Nem, újságíró – csattant Ágnes hangja. – És ha vizsgálat lesz, el fogok mondani mindent, amit most láttam és hallottam. Talán meg is írom!
A két rendőr összenézett. Az alacsonyabb intett a fejével a kórterem előtti folyosó irányába. A magasabb bólintott, és kimentek. Ági hátradőlve kilátott a folyosóra, ahol a magasabb rendőr éppen telefonálni kezdett.
– Elképesztő mit csinálnak ma a rend őrei itthon – fordult Laura néni felé.
– Ugyan kedveském – rázta meg a fejét a néni –, ők csak félnek. Meg akarnak felelni a főnökeiknek, és a főnökeik főnökeinek. Semmi olyat nem csinálnak, amit ne láttam volna már.
– Milyen tüntetés volt, amin kint tetszett lenni?
– Egy olyan megmozdulás, ahol felemeltük a szavunkat azok ellen, akik ma már szinte tagadják a deportálást és a háborús borzalmakat. Azt mondják, nem is történt semmi, sőt mi, zsidók kitaláltuk az egészet.
– Á – válaszolta Ági. – Maga holokauszt-túlélő. Most már értem. Ez kényes téma itthon. Sajnos nem tudnak a helyzet kezelésében megegyezni a felek.
– Megegyezni? – visszhangozta Laura néni. – Miben kéne megegyezni? Több százezer embert átadott és eladott az akkori magyar állam. Sőt: segített a náciknak a gyilkosságokban. Ezen nincs mit megegyezni.
Ági megszeppent a néni szemében fellángoló dühtől. Újságíróként tudta, hogy Magyarországon évtizedek óta nem lezárt társadalmi vita a magyar állam háborús részvétele a holokausztban. Mielőtt megszólalhatott volna, a két rendőr ismét belépett a kórterembe.
– Beszéltünk a főnökünkkel és elmondtuk, hogy ön, asszonyom, áldozatnak tartja magát. Abban maradtunk, hogy a rendezvényről készült rendőrségi videók ellenőrzése után keressük meg újból. Jó lesz így? – próbált mosolyogni Laura nénire.
– Ezt megtehették volna korábban is – válaszolta az idős asszony. – De természetesen elfogadom.
A két rendőr bólintott, és elköszönve a nénitől, távoztak.
– Hát, a nevüket csak nem tudtuk meg – mondta félig magának Ági.
– Bemutatkoztak nekem az elején – mondta az idős hölgy. – Valamilyen Kristófnak és Ferencnek hívják őket.
Ági bólintott és hátradőlve próbált kényelmesebben elhelyezkedni. Becsukta a szemét.
– Bocsánat – hallotta ismét a néni hangját. – Nem akartam durva lenni az imént. Tudom, hogy itthon megváltozott a világ, és látom, hogy lassan nekünk túlélőknek kell bizonygatnunk a múlt történéseit. De erről nem a maiak tehetnek, vagy csak részben.
– Ön tényleg túlélő? – kérdezte Ági. – Ott volt Auschwitzban?
– Igen – bólintott a néni. – Ott és máshol is.
Ági érdeklődve pillantott a nénire, legbelül örült, hogy valaki elvonja a figyelmét bánatáról.
– Akar erről mesélni? Úgysem tudok még legalább két napig mit csinálni. Szívesen hallgatom!
Laura néni tekintete az ablakból látszódó szélfútta falevelekre tévedt.
– Azt hiszik, hogy az egy más világ volt… – mondta keserűen. – Pedig nincs több világ, csak egy. Ha elfelejtjük a múltunkat, arra ítéljük a jövő generációját, hogy elkövesse ugyanazokat a hibákat, mint mi – emelte fel a fejét. Ági érdeklődve figyelte, hogyan változnak meg a néni arcvonásai. Úgy érezte, egyszerre szállják meg jó és borzalmas emlékek, lénye mégis erőt sugárzott. – Ha tényleg érdekli, hosszú mese lesz. A német megszállás egy hűvös tavaszi napon kezdődött…
Tarjányi Péter, Dosek Rita: A felejtés bűne
Patmos Records, Budapest, 2014
Posted on 2015. május 26. kedd Szerző: olvassbele
0