Írta: Paddington
Miért fontos egy európai számára, hogy Egyiptomban az iszlamisták kerülnek-e hatalomra vagy megőrzi uralmát az egykori diktátor, Mubarak pártja? Miért fontos, hogy ki lesz a szaúdi trónörökös a „közismerten keményvonalas” koronaherceg halálával, és mit is jelent a keményvonalas jelző? Miért reagál idegesen az amerikai politika akkor, ha feltételezi, egy iszlám ország atomfegyverre tesz szert? És hogyan kerül ide ez az egész?
Dos Santos valamennyi eddig megjelent regénye az oknyomozó riporter alaposságával térképez fel és jár körül egy-egy olyan témát, amiről az átlagolvasó valószínűleg keveset tud. Az Isten haragja félelmetes forgatókönyvet vázol fel: atombombához jut az öngyilkos merényletre készülő iszlám fanatikusok egy csoportja, mert a volt Szovjetunióban ma sem nehéz fegyverhez, akár atomfegyverhez is jutni. A regényben negyedik alkalommal találkozunk Tomás Noronha professzorral, akinek feladata természetesen nem kevesebb, mint megakadályozni a bomba felrobbantását.
Persze a professzor nem akcióhős, ezt már pontosan tudjuk róla. A titkosírások szakértőjeként kódokat fejt meg, és közben ritkán kerül olyan veszélyes helyzetekbe, mint Dan Brown hőse, a szintén titkosírásokra szakosodott Langdon professzor. Viszont igazi tanáremberként mindent alaposan megismer, és tudását aprólékosan tovább is adja éppen aktuális hallgatóságának – legyen az titkos ügynök, rajongó tanítvány vagy csak az olvasó.
Ebben az esetben részletesen megismertet bennünket az iszlám szent irataival, azok különböző olvasataival, a síiták és szunniták értelmezései közötti különbségekkel, az iszlám világon belül feszülő ellentétekkel. Megismerjük a gondolatokat, illetve az írások azon értelmezését, amelyek a dzsihád (eredetileg: Allah útján való küzdelem) mögött állnak, és amit a nem iszlám világban némiképpen egyszerűsítve szent háborúként említenek. Bár ezeket a gondolatokat egyetlen modern gondolkodású európai sem fogja elfogadni, fontos tudni, milyen eszmerendszer mozgatja a harcosokat. Hiszen ők saját életüket is gondolkodás nélkül készek feláldozni, és nekik semmi sem drága, hogy hitüket terjesszék, a hitetleneket pedig megbüntessék.
Az Isten haragja egy-hétvégés, de nem könnyű olvasmány. Nehéz letenni, habár nincs tele fordulatos akciójelenetekkel. Noronha professzorral talán most történik a legkevesebb izgalmas dolog, magánéletét sem szántják fel óriási tragédiák. A kötet vége felé mégis kapunk egy kis ízelítőt abból, hogy dos Santos thrillerszerzőnek sem utolsó, amikor a leendő mártír terroristát követhetjük a végkifejletig.
Olvasás után szükségünk lesz a téma emésztésére, hiszen az ünnepelt portugál szerző ismét félelmetes képet tár elénk, teljes egészében tényekre és egyházi iratokra alapozva. Könyvei közül, úgy tűnik, azok a legjobbak, amelyek címükben is hordozzák az Isten szót. (Fordító: Nagy Viktória)
A Kossuth Kiadó végre egyidejűleg dobta piacra az új dos Santost nyomtatott és elektronikus verzióban. Remélhetőleg a nyomtatott változatban kevesebb a tördelési hiba, mint az elektronikusban, ám a hibák ellenére elismerés illeti őket, mert a magyar kiadók közt elsőként utolérte a világot, és legálisan is kínálja az újdonságok e-változatát is.
J. R. dos Santos: Az Isten haragja
Kossuth Kiadó, 2012
Posted on 2012. június 24. vasárnap Szerző: olvassbele
0