A csütörtökön kezdődő 83. Ünnepi Könyvhéten 98 kiadó összesen 333 újdonsága kerül előbb a standokra és a boltokba, majd az olvasókhoz. 250 hazai és határon túli könyves cég mutatja be kiadványait a főváros központjában, a szokásos módon a Vörösmarty téren, a Liszt Ferenc téren, továbbá számos egyéb helyszínen, és az ország több nagyvárosában.
A könyvhetet az idén Ferdinandy György író nyitja meg csütörtök délután négy órakor. A katasztrófavédelem fúvószenekarának felvonulása és koncertje után átadják a magyar könyvszakma legjelentősebb elismeréseit, a Szép Magyar Könyv díjakat.
„Örömmel jelenthetem be, hogy esztendőről esztendőre közelebb kerülünk ahhoz az elképzeléshez, hogy az Ünnepi Könyvhét valóban az egész anyanyelvi területre kiterjedjen” – mondta Zentai Péter László, Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója, megemlítve, hogy a budapesti könyves seregszemléhez eddig mintegy 60 vidéki település csatlakozott, Kolozsváron pedig már másodszorra rendezik meg a könyvhetet.
A Vörösmarty téren az idén is két nagyszínpadot állítanak fel, szombaton pedig megrendezik a Könyvek éjszakáját, amelyen utcabál és játékos, jó hangulatú programok várják az olvasókat.
Tarján Tamás irodalomtörténész, kritikus a seregszemle újdonságairól is beszélt: Ha valamennyi könyvheti újdonságot meg akarjuk vásárolni, akkor 909 ezer forintot kellene fizetnünk, ez csökkenést mutat a tavalyi 1,2 millió forinthoz képest. Csökkent a könyvek átlagára is, 2838 forintról 2746 forintra. A rendezvénysorozat egyik legjelentősebb művének a Magvető Kiadónál megjelent, Édes hazám – kortárs közéleti versek című versantológiát tartotta, amelyben hazafias, a politikai költészet versei kaptak helyet Bárány Tibor válogatásában. „Az első helyen Csoóri Sándor, a másodikon Gergely Ágnes szerepel. Nem sok olyan antológiánk van, amelyben ők ketten egymás mellett szerepelhetnek” – jegyezte meg.
Tarján Tamás a kínálatból kiemelte Temesi Ferenc Bartók című nagyszabású regényét, valamint Darvasi László Vándorló sírok című novelláskötetét – ez utóbbit az egyik legjobb kötetnek nevezte. Hiányolta, hogy a könyvhét nem reflektált Ottlik Géza, Örkény István, Thurzó Gábor, Várkonyi Zoltán, Hegedűs Géza centenáriumára sem, szerinte ezen szerzők megérdemelték volna műveik újra kiadását. Bár a magyar drámairodalom virágzik – tette hozzá –, méltatlanul kevés drámakötet jelent meg. A verskínálat „magaslati levegőt áraszt, de nem hódít meg csúcsokat” – fogalmazott a kritikus, ugyanakkor kiemelte a többi közt Zalán Tibor Fáradt kadenciák, Juhász Ferenc A Pegazus istállói, Turcsány Péter Tisztítótűz fényében, valamint Kiss Judit Ágnes Koncentrikus korok című verseskötetét.
A magyar „középpróza” és a magyar irodalomtörténeti munkák emelkednek ki a mezőnyből Tarján Tamás szerint, ez utóbbiak közül kitért az Ady Endréről szóló munkákra, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum által közzétett, Móricz Zsigmond 1926–29 között írt naplójára, Lackfi János Csak úszóknak! című kötetére.
A Könyvhéttel párhuzamosan a budapesti Vörösmarty téren sor kerül a 11. Gyermekkönyvnapokra, ennek a korosztálynak 46 új kötet szól.
Forrás: MTI
olvassbele
2012. június 6. szerda
Szalóczi Dániel – Dani – könyvet írt munkájáról, tapasztalatairól, melyeket sérült, mozgáskorlátozott gyerekek között szerzett. Kötete a K.u.K. kiadónál jelenik meg a Könyvhétre. Tőle kaptuk a következő hírt, közreadjuk:
„Csütörtökön, fél 3-kor a Vörösmarty téren együttmetrózós-könyvetolvasós flashmobot szervezünk a »Mosakodj, Petike, addig nem nézlek indiánnak« – című regényem megjelenése örömére.”
A terv: a csapat (20-30 ember) kezében a kötettel a Vörösmarty térről indul, a K.u.K. standja elől 14:30-kor. Innen elsétálnak a Ferenciek terére, ahol mozgólépcsőre pattannak, metró a Deák térig. Onnan séta vissza a Vörösmarty térre. Közben mindenki olvas rendületlenül – bizonnyal szép látvány lesz.
„Sokemberes, ahogyesikúgypuffanos móka – folytatja Dani. – És ha már ott belekezdesz a könyvbe, én aztán nem tépem ki a kezedből. „Aki jön, szóljon, hogy legyen elég könyv. A hét minden napján lesz flashmob, ha összejövünk annyian.”
KedvelésKedvelés