Írta: Kleyer Éva
A jeruzsálemi péküzem személyzeti főnökét – a címbéli HR managert – megtámadja a sajtó. Mint kiderül, egyik alkalmazottjuk egy utcai öngyilkos merénylet áldozataként napok óta azonosításra vár a hullaházban, zsebében a cég csekkjével. Egy újságíró kiszimatolta, hogy senkinek nem tűnt fel hiánya.
A nagyobb botrányt megelőzendő, a cég főnökasszonya nyilvánosan ígéretet tesz a helyzet rendezésére, és az ügyet kiszignálja az illetékes munkatársra azzal, hogy intézkedjen legjobb tudása szerint és a cég költségére.
A film eredeti (bár hasonlóan lapos) címe: „a felelős megbízott missziója” éppen erre utal. Az elhunytról ugyanis kiderül, hogy kelet-európai bevándorló volt. Ezzel a feladat egy csapásra heroikussá válik: a koporsóban vissza kell szállítani hazájába. Hogy ez az ország talán Románia, azt csak néhány ismerősnek tűnő tájkép sugallja. (Bár a temetőben a fejfák cirill betűs szövege alapján még ez sem biztos…) Így indul tehát az abszurdba hajló road movie – szörnyen lehangoló, szürke és lepusztult tájakon át, szomorú és leépült karakterekkel, vicces jelenetekkel és kiszámítható poénokkal.
Főszereplőnk – akinek még neve sincs – egyik szerencsétlen helyzetből a másikba botlik, de dicséretére legyen mondva: mindig lelkiismeretére hallgatva cselekszik. Önzetlenül igyekszik végrehajtani a lehetetlennek tűnő feladatot akkor is, ha lelke másik fele rohanna haza, romokban heverő saját családi életéhez, hogy ezúttal betartsa kislányának tett ígéretét. (Elárulom, nem sikerül neki.)
A történetet dramaturgiai és olykor logikai bakugrások teszik kissé zavarossá, néhány poén nagyon nyilvánvaló, néhány pedig adódott volna, de kimaradt.
A film készítői a „békés”, megszokott izraeli környezethez képest valami nagyon egzotikus és különleges helyszínt kerestek kontrasztként. Számunkra itt, Európában valójában a jeruzsálemi utcaképek jelentik a különlegeset – a lehangoló, depressziós táj, a szétrohadt gyártelep sokkal megszokottabb látvány, bár ebben a töménységben kicsit csalóka és klisészerű, sőt bántó a gondolat, hogy Kelet-Európa egyet jelent az enyészettel és az elmaradottsággal.
Emlékezetessé viszont a színészek játéka teszi a mozit. A főszereplő személyzetis (Mark Ivanir alakítja, igen meggyőzően), aki a szívére hallgat, noha nem is ismerte az áldozatot, s az is megbocsátható lett volna, ha az első adandó alkalommal eltemetteti a hányatott sorsú koporsót, az elvadult kamaszfiú, aki megszelídül, sőt meg is szépül az út során vagy a vicces izraeli konzulasszony. Plasztikus aláfestést nyújt a zene is.
Aki szereti a nemes érzelmeket, az abszurd humort – és a road movie-kat –, jól fog mulatni a 2010-es torontói fesztiválon bemutatott filmen.
Eran Riklis: A HR manager, 2010 – franica-izraeli-német filmdráma
Magyarországi bemutató dátuma: 2011. április 21 (Forgalmazó: Cirko Film – Másképp Alapítvány)
Rendező: Eran Riklis
A főszerepben:
Mark Ivanir (a HR manager)
Posted on 2011. december 4. vasárnap Szerző: olvassbele.com
0