A Honvéd Férfikar immár harmadik alkalommal indítja el „Időtlen klasszikus” című bérletét. A 2016-os Bartók-évadot követően idén a kórus Kodály Zoltán születésének 135. évfordulójára készül különleges zenei csemegékkel. A 2017/18-as bérlet két hangversenyén idézik fel Kodály Zoltán kompozícióit, műsoron lesz Liszt Ferenc virtuóz műve, A négy elem, és mivel végtelenül gazdag a német romantika kóruskínálata, megszólalnak a kor férfikari gyöngyszemei.
A hangversenyeken két vendégkarmesterrel találkozhat a közönség. A német romantikus műveket Michael Rinscheid – a Német Hivatásos Énekkarok Szövetségének elnöke – vezényli, Kodály férfikari műveit pedig az utóbbi időkben csak politikusként ismert Hoppál Péter dirigálja, aki eredeti „mestersége” szerint egyházzenész, karnagy.
Kodály és a népzene
2017. október 27., péntek
A magyar népdal talán már feledésbe merült volna Kodály Zoltán és Bartók Béla gyűjtései nélkül. A népdalok sajátja, hogy szájhagyomány útján terjednek, de a modernizáció elindulásával komoly veszély fenyegette a paraszti énekek addig hagyományosnak mondható terjedését. Kodály és Bartók ezt észlelve kezdte meg gyűjtő tevékenységét, és a Kárpát-medencét járva jegyezte fel és rögzítette a magyarság népi dallamait.
A népzenei ihletésű komolyzenei kompozíciókhoz ezek szolgáltatták az alapot. A Hegedős Együttes közreműködésével szólalnak meg a pódiumon a gyűjtés ereszkedő ötfokú, zsoltár és sirató típusú dallamai, majd az ezekre komponált férfikari Kodály-művek.
Vezényel: Strausz Kálmán
Kodály és a költészet
2017. december 8., péntek
Kodály Zoltán nevéhez számos olyan lenyűgöző hatású kórusmű fűződik, melyekhez a magyar irodalom remekei szolgáltatták az ihletet. A Huszt, a Fölszállott a páva, a Nemzeti dal fontos elemei Kodály életművének, ugyanolyan súllyal, mint a korábbi koncerten hallott népi dallamok.
A költői művek ihlette kórusokat vendég karnagyként Hoppál Péter dirigálja.
A német romantika férfikari művei
2018. március 22., csütörtök
A bérletsorozatunk harmadik állomásán mi sem lehetne autentikusabb, mint hogy a német romantikus férfikarokat egy német karnagy szólaltatja meg Európa legjobb férfikarával. Michael Rinscheid, a Német Hivatásos Énekkarok Szövetségének elnöke először áll a magyar közönség elé. A műsoron preromantikus és romantikus zeneszerzők művei hangzanak fel. És mivel március a tavasz, a nők, a szépség és a kedvesség hónapja, tehát a 45 férfi megmutatja a közönségnek, hogy az „acélhang” megszólaltatása mellett egyáltalán nem idegen tőlük a szerelmes, vidám vagy olykor borongós hangzás – azzal is tudnak hatni a női szívekre.
Liszt Ferenc, Európa vándora
2018. május 31., csütörtök
A Liszt Ferenc kompozícióiból összeállított hangverseny a zeneköltő olyan, unikumnak számító művét tartalmazza, mint A négy elem – Les quatres Éléments. A komolyzenei élet remekművéhez a Honvéd Férfikart sajátos kapcsolat fűzi: 1996-ban mutatta be a világon elsőként. A négytételes, Joseph Autran verseire komponált művet Párkai István tanár úr kutatta fel és bocsátotta a Honvéd Férfikar rendelkezésére. A zeneműben már felismerhetők a későbbi Les Prèludes egyes motívumai. Liszt a kompozíciót zenekarra szánta, de hangszerelését már nem készítette el. Ebből következően a mű virtuóz zongorajátékot igényel, 2000-ben Bogányi Gergely, 2011-ben Bizják Dóra zongoraművész társult kiváló játékával a kórushoz.
Vezényel: Riederauer Richárd
Jegyvásárlás a helyszínen is!
Magyar Tudományos Akadémia díszterme
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
október 25th, 2017 → 13:56
[…] Részletes ismertetőt, ajánlót olvashatunk a Honvéd Férfikar “Időtlen klasszikusok” című, immár hagyományos bérletes hangversenyeiről a következő linkre kattintva. […]
KedvelésKedvelés
december 6th, 2017 → 14:53
[…] A bérletsorozat első hangversenye Kodály legismertebb zenei arcát mutatta fel: a népdalgyűjtőt, a népzenét feldolgozó, nagyobb műveibe emelő komponistáét. A népi zene hiteles megszólaltatásához a műsort összeállító két dirigens, Strausz Kálmán és Riederauer Richárd meghívta a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zenekarát. Az összeállításba pedig olyan zenedarabokat választottak, amelyeket ismerhetett a közönség – kivált azok, akik a zeneköltő tanítási módszerével nem csak híradásokban találkoztak, hanem maguk is azzal tanultak még az általános iskolában. […]
KedvelésKedvelés