Fülcsengetően hatalmas pofon vagy gyengéden vezető-támogató, ámde figyelmeztető, utat mutató, iróniával átitatott szeretet kell, hogy felismerd, elfogadd, természetesnek tartsd a másságot? Vagy dugjuk homokba a fejünket? Hol tartunk itt, Közép-Európában?
Nem az áttételek sokszor ködbe vesző eszközeit, hanem a nagyon is egyszerűen felfogható, megvalósult ötleteket mutatja be Pécsett két kiállítás a képzőművészet, a performansz, az audio- és videóinstallációk segítségével. Támpontokat ad a már felébredteknek, hogy táboruk nőjön, s legyen erejük az ébredezők lézengő sokaságát kézen fogni.
Egymás mellett élő nemzetek és etnikumok nacionalizmusát meghatározó történéseket, tényeket jelenít meg, sorol fel a Privát nacionalizmus című kiállítás Pécsett két helyszínen: a Zsolnay Kulturális Negyedben, az 1000 négyzetméteres m21 Galéria impozáns belmagasságú kiállítótermeiben, s a belváros szívében, a sétálóutcából nyíló patinás Hattyúházban.
Ez utóbbihoz kötődik Varga Rita projektmenedzser, ötletadó festőművész korábbi tevékenysége, hiszen itt működött a Közelítés Művészeti Egyesület, amely megalakulásától képzőművészeket, médiaszakembereket, elveikkel azonosulni tudó fiatalokat tömörített. Mintegy százan voltak a hasonlóan gondolkodók, akik 350 hazai és nemzetközi kiállításukon, szemináriumukon, fesztiváljaikon jelentek meg, artikulálták érveiket, meggyőzőek voltak.
2012-től új profillal működnek: ez a szervező, ötletadó arculat.
Így jött létre a 2013–2015 között, 15 ország 40 művészének részvételével megvalósuló program, melynek együttműködő partnere a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., támogatója pedig a Visegrád Found & Culture 2007–2013 keretprogram. Tizenhárom fős nemzetközi kurátori testület szakmai irányításával workshopokat, konferenciákat, művész rezidens programokat és múzeumpedagógiai rendezvényeket valósítanak meg, együttműködve jeles nemzetközi galériákkal. Utazó kiállítás létrehozása volt a fő cél, melyet a kerekasztal-beszélgetések, workshopok, rezidens programok sokasága előzött meg, s így a látogató egyfajta eszenciát szemlél a nacionalizmus születése, s annak gátlástalan terjedése témában, melyet Magyarországon tudományos szinten mindössze a nyolcvanas évektől kutatnak.
A megszületett vándortárlat öt ország hét városában áll meg hosszabb időre (Magyarország/Pécs, Debrecen, Szlovákia/Kassa, Németország/Drezda, Cseh Köztársaság/Prága, Lengyelország/Krakkó, Törökország/Isztambul).
Pécsre a tárlat Prága és Kassa után érkezett. Minden helyszínen a régióban érvényes, legartikuláltabb jelenségekre hívják fel a figyelmet, a hatalom megnyilvánulásaira (Kassán a rendőrség képviselte ez utóbbit, nem mellékesen a homokba dugott fej sem nehezen értelmezhető gesztus) vagy a térségben élő etnikumok sorsára.
Olyan helyzetek, terek jönnek létre a kiállításon és a kísérő rendezvényeken, ahol a befogadó reakciói is hangot kapnak, miközben keresik az egymás mellett élő kultúrák kölcsönhatásait, a szimbiózisból eredő konfliktusok megoldásait. Mit hozunk otthonról, mi az, ami ránk rakódik a közösségekben, melyek a kötelezőnek, sőt egyedül helyesnek vélt magatartásformák, hogyan élünk egymás mellett?
Minél többen artikulálják gondolataikat, annál közelebb kerülünk egy mindenki által elfogadható megoldásig. A cél: különbözőségünket fenntartva legyünk képesek együtt élni mi, itt Közép-Európában.
Pécs toleráns város, az itt élő tíz nemzetiségnek évszázadok óta tág teret adott a befogadó közösség (látható eredmények: iskolák, németeknek, sőt színház is a horvátoknak), s mégis mennyire kézzelfogható, amit bár meditatív módon, mégis tapinthatóan érzékel a látogató: az agresszió és a gyáva szemhunyás, elfordulás.
A pécsi Zsolnay Negyed hatalmas kiállítótermeiben tizennyolc országból csaknem hatvan kortárs képzőművész – köztük számos nemzetközileg is elismert alkotó, mint Kristina Norman, Martin Piaček, Şafak Çatalbaş vagy Nikita Kadan – reflektál munkáival a nemzeti identitás keresésére, politikai aktualitásokra, az észt, szlovák, török és ukrán történelmi kérdésekre. Így tesznek a velük együtt gondolkodó magyar művészek is – Nemes Csaba, KissPál Szabolcs, Oláh Mara, Borsos Lőrinc. A performanszok egy nyitány felhangjai mindenütt. Pécsett DJ-k és slam poetry hullámzott együtt a sok vernisszázs-látogatóval.
Mindez június 15-ig, a POSzT zárónapjáig lesz követhető Pécsett, a Zsolnay Negyedben és a Király utcai Hattyúházban.
A pécsi kiállítás kurátorai: Varga Rita és Pacsika Márton.
PN/D
2014. július 18.– szeptember 28.
Ostrale ’14 , Drezda (D)
Kurátorok: Nadine Bors, Andrea Higer
PN/PL
2014. november 9.– november 30.
Bunkier Sztuki, Krakkó (PL)
Kurátorok: Anna Lebensztejn, Lidia Krawczyk
PN/TR/D
2015. február 15.– március 30.
Apartman Project Gallery (TR), Berlin (D)
Kurátorok: Selda Asal, Gökce Suvari
PN/H
2015. április 15.– július 30.
MODEM, Debrecen (H)
Kurátor: András Edit
A Privát nacionalizmus projekt főszervezője a Közelítés Művészeti Egyesület, Pécs
Kísérőprogramok
KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉSEK
május 9. 11.00–13.00
„Lehet privát a nacionalizmus?”
Moderátor: Pacsika Márton, kurátor
Résztvevők: András Edit, művészettörténész, Varga Rita, projektvezető, Németh Ilona, képzőművész, Nemes Csaba, képzőművész
május 21. szerda 17.00–20.00
Leni Riefenstahl privát nacionalizmusa
Báron György filmesztéta beszélget Orbán Jolán irodalmárral és Faur Anna filmrendezővel.
FILMVETÍTÉS ÉS KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓ
május 15. 17.00–20.00
Jancsó Miklós: Kelj fel, komám, ne aludjál (2002).
Faur Anna filmrendező beszélget Grunwalsky Ferenccel, a film forgatókönyvírójával és operatőrével.
május 22. 18.00–20.00
Beszélgetés Nemes Csaba Györgytelep című videomunkájáról
Pacsika Márton, a PNPécs társkurátora beszélget Nemes Csabával, a film készítőjével
Helyszín: Jószerencsét Közösségi Ház, Pécs, Török István utca
május 28. 17.00-20.00
Hajdu Szabolcs: Bibliothèque Pascal (2010)
Faur Anna filmrendező beszélget Hajdu Szabolcs rendezővel és Török-Illés Orsolyával, a film főszereplőjével.
Posted on 2014. május 15. csütörtök Szerző: olvassbele
0