Erős, szívszorongató drámát mutat be március 1-jén a Szkéné Színházban a Forte Társulat. Helen Edmundson darabja a 17. századi Anglia egyik legszégyenletesebb történetét idézi fel – habár Anglia történetében egyáltalán nem ritkák az ilyen negatív legek…
Az angol parlament 1652-ben elfogadta történetének legkegyetlenebb rendeletét, „a pokolba vagy Connaughtba” néven emlegetett törvényt. Cromwell mint minden hatalom birtokosa, megsemmisítő csapást akar mérni az ír katolikusokra, ezért Írország lakóit – férfiakat, nőket, gyerekeket – a sziget egy kietlen tartományába száműzik, másokat összekötözve hajóra raknak, és a tengerentúlra hurcolnak. Aki ellenáll, kivégzik. Angol katonáknak hat fontot fizetnek minden lelőtt farkasért, és ugyanennyit minden ír „lázadó” fejéért.
Helen Edmundson: Irtás – a Szkéné Színház és a Forte Társulat közös előadása
Fordító és dramaturg: Upor László
Rendező: Horváth Csaba
Zene: Ökrös Csaba
Jelmez: Benedek Mari
Díszlet: Antal Csaba
Szereplők: Andrássy Máté, Fehér László eh., Földeáki Nóra, Kádas József, Krisztik Csaba, Nagy Norbert eh., Ostorházi Bernadett eh., Pallag Márton eh., Zarnóczai Gizella
Bemutató: 2014. március 1. (19.00), Szkéné Színház (1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3., K épület, II.emelet)
További előadások: március 2., 3. (19.00)
Helen Edmundson (1964) drámaíró pályája elején világhírű irodalmi klasszikusok színpadi adaptációival vált ismertté angol színházi berkekben.
Olyan adaptációk fűződnek a nevéhez mint a Háború és béke, A vízimalom vagy az Anna Karenina, melyet számos díjjal jutalmaztak. Saját bevallása szerint ezek a munkák sokat segítettek neki önálló darabjai megírásakor, és nagyban hozzájárultak saját írói stílusa kialakításához.
Az 1993-ban írt Irtás (The Clearing) című darabját először a Bush Színházban mutatták be Londonban, melyért Time Out Theatre-díjban, valamint John Whiting-díjban részesült.
A Forte Társulat a rendező-koreográfus Horváth Csaba által 2005-ben alapított formáció. A színészek-táncosok alkotta társulat egy Magyarországon kevéssé ismert formanyelv létrehozásán kísérletezik. A testekkel, hangokkal, tánccal, zenével és szöveggel egy új homogén nyelv megteremtése a cél. Az ily módon újrafogalmazott fizikai színházi műfaj megpróbál másképpen gondolkodni történetmesélésről, szituációról, jelenetezésről, színpadi időről, játéktérről, hatásdramaturgiáról, és egy egészen izgalmas és eredeti színészi játékot hív elő.
Posted on 2014. február 26. szerda Szerző: olvassbele
0