L. Horváth Katalin |
A Szentendrei Teátrumban augusztus 5-én láthatja a közönség Szűcs Nelli Fedák Sári-estjét. „Rendkívüli személyisége, kivételes egyénisége kitörölhetetlen nyomot hagyott színházi életünkben. Fedák Sári megérdemli, hogy végre hozzá méltóan emlékezzünk meg róla!” – olvasható a színlapon. Az egykor ünnepelt színésznőt a Tanácsköztársaság után „levörösözték”, a második világháború után pedig „nácirajongóként” nyolc hónapnyi börtönbüntetésre ítélték. Büntetése letöltése után már nem térhetett vissza a színpadra. Fedák Sári alakítóját, Szűcs Nellit kérdeztük.
Hogyan született meg az önálló est gondolata?
Három-négy évvel ezelőtt Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója felajánlotta a színházban dolgozó színészeknek, hogy mindenki csinálhat egy saját estet. Amellett, hogy havonta egyszer-kétszer játssza a saját színházunkban – a Nemzeti logója alatt –, egyébként oda viszi, ahová akarja. Attila abban az időben rendezte a Fekete ég – A fehér felhő című Molnár Ferenc-darabot, és akkor találkozott Molnár Ferenc második feleségének, Fedák Sárinak a Te csak most aludjál, Liliom… című naplójával. Azt mondta: te csináld ezt, ez neked való! Ebből a könyvből tudtam meg, hogy ez Fedák második naplója, volt egy korábbi is Út közben címmel. Fedák Sári szintén Kárpátaljáról származik, beregszászi születésű. A naplójában olvastam, hogy abban az épületben látott először színházat és lépett fel először műkedvelőként, ahol most a beregszászi színházunk van. Azt gondoltam, nincs véletlen, nekem ezt csinálnom kell, és habár beszélek az egész életéről, azokat a dolgokat próbáltam csokorba szedni, amelyek összekötnek minket, amelyekről én is úgy gondolkodom, mint ő.
Mi a leginkább közös Fedák Sáriban és önben?
A munkaszeretet, a színház iránti alázat és Isten szeretete.
Színésznőnek színésznőt játszani különleges feladat?
Ezzel nem foglalkoztam, egy emberről akartam beszélni, aki megjárta mennyet és poklot is. A maga korában ő volt az egyik leghíresebb magyar színésznő, a „Zsazsa”, akit istenítettek, nemcsak Magyarországon, de Bécsben is, Németországban is. Jöttek-mentek a rendszerek, először a „kommunista” bélyeget ragasztották rá, aztán azt, hogy fasiszta, antiszemita. Olyan ember volt, akit egyik napról a másikra el akartak tenni láb alól, főleg az irigyei. Őt még nem rehabilitálták, és azt gondoltam, én rehabilitálni tudom az előadásommal, azzal, ha beszélek róla.
Hány előadáson van túl?
A szentendrei az ötvenhatodik.
Milyen tapasztalatokat szűrt le eddig?
Fantasztikus csodák történtek velem az előadással kapcsolatban – ha az ember jó úton van, akkor a Jóisten is megsegíti. Nemcsak a primadonnáról, a színésznőről kapnak információt a nézők, hanem a korról is, amelyben élt. Nyolc-kilencéves gyerekek is végignézték az előadást, és a szülők mesélték, hogy nem tudták, levenni a szemüket róla. Az egyik nézőm elmondta, hogy gyerekkorában látta Fedák Sárit színpadon – Németországban. Volt olyan kilencvenkét éves nézőm, aki azt mondta, amikor meghallotta, hogy Fedák Sáriról lesz előadás a Nemzetiben, elhatározta, hogy ha megéri, feltétlenül megnézi. El is jött, megnézte, és könnyekkel a szemében köszönte meg, hogy visszarepítettem abba az időbe, amikor még fiatal volt. Felidéztem benne azokat a dolgokat, amiket átélt. Volt egy hölgy, aki azt mondta, hogy a nagymamája együtt ült börtönben Fedák Sárival. Sokan megvárnak előadás után, és beszélgetek a nézőkkel. Nekem annál több nem kell, mint hogy valaki még tovább folytatná az eszmecserét.
Amikor olvastam a naplókat, és nem csak Fedák Sáriéit, az volt az egyik érzésem, hogy a világ, az emberi viszonyok nem változtak semmit. A másik az: hogy lehet, hogy azok az emberek, akik megélték az első háborút, Trianont, a második világháborút, nem őrültek bele a szörnyűségekbe? Haragszom a fiatalokra, amikor azt mondják, nem érdeklik őket a korok, amikor még nem éltek. A szocializmus sem, pedig az szinte tegnap volt. A szüleik, a nagyszüleik, a dédszüleik megélték azokat az időket, hát hogy mondhatják, hogy őket nem érdekli? Nagy felelősség hárul ránk, színészekre, tanárokra, szülőkre, hogy mit adunk át a jövő nemzedékeinek.
Egyedül, partnerek nélkül lenni a színpadon nehezebb, mint csapatban?
Nekem nem okozott nehézséget, sőt belekóstolva annyira megtetszett a dolog, hogy foglalkozom egy újabb témával is. Nagyon szeretem a csapatjátékot is, amikor jó partner van a színpadon, fantasztikus élmény egymásnak passzolgatni a labdát. Egy önálló esten pedig azt próbálhatom ki, színészként hogyan tudom egyedül megtartani az emberek figyelmét, hogyan tudom őket elvarázsolni, hogyan tudok illúziót kelteni – saját magamnak is, nem csak a nézőknek. Huszonöt éve vagyok a pályán. Most keverhetem-kavarhatom a színpadon, amit a rendezőktől tanultam ennyi idő alatt. Megmutathatom, hogyan tudom száz percig egy másik világba helyezni önmagamat is, a nézőt is.
Fotók: Molnár Péter/Nemzeti Színház
Szentendrei Teátrum
Városháza díszterme
Ábrahám György Imre
2019. január 22. kedd
Nellike!
Tagadhatatlan, hogy Fedák Sárira voltunk kíváncsiak, ellenben rajta kívül Szűcs Nellit is megismertük. Egy város a szülőhelyük, s lehet, hogy arrafelé olyan a levegő, hogy rendkívüli színésznők születnek és érnek olyan magasra, ahova csak kevesen emelkednek. Gyulán, a Várszínpadon, a Dorottyában volt szerencsém Önt megismerni, ami nem éppen tegnap volt, de olyan híhetetlenül megragadó, hogy sosem fogom elfelejteni. Amit itt Fedák Sáriról megmutatott és előadott, ugyanolyan magas minőség volt, ami feledhetetlenné teszi. Olyan megrázó és fájdalmas volt, hogy megfeszült figyelemmel néztük és szurkoltunk, hogy ne az a gonosz világ legyen a győztes, hanem a nagy magyar tehetség nyerje el méltó jutalmát. Ami végül meg is történt, hiszen szobrot kapott szülővárosában. És Ön, a páratlanul önzetlen művész méltó társa és alakítója olyan fájdalmasan szép estet szerzett nekünk, az ottlevőknek, és nekem, az Önt régtől ismerőnek, hogy ugyanúgy sosem fogom elfeledni, mint Dorottyát vagy Karnyónét. Hódolatom és kézcsók,
Ábrahám György Imre, a Gyulai Várszínház volt gazdasági vezetője.
KedvelésKedvelés