Újdonságok: Fesztiválkedvencek és Valami vadság | Titanic Filmfesztivál, 2015

Posted on 2015. április 8. szerda Szerző:

0


Out of Nature

Out of Nature/A magam ura

Yann Demange elsőfilmes brit rendező ’71 című háborús thrillerével nyit a 22. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál Budapesten. Gálavetítésen lesz látható Peter Strickland új filmje, a The Duke Of Burgundy. A Titanic idén két új szekcióval bővül. A Fesztiválkedvencek kilenc olyan filmet tartalmaz, melyek a világ nagy fesztiváljain sikert arattak, míg a Valami vadság négy meghökkentő filmmel gazdagítja a programot. Április 10. és 18. között öt helyszínen, 52 filmmel várja a közönséget Budapesten hazánk egyik legnagyobb filmes mustrája.

Minden eddiginél izgalmasabbnak és ütősebbnek ígérkezik az április 10. és 18. között futó 22. Titanic programja. Április 9-én Yann Demange elsőfilmes brit rendező ’71 című, feszültséggel teli háborús thrillerével nyit az idei fesztivál. 1971-ben, Belfastban az első bevetésén levő fiatal brit katona, Gary Hook – akit a Rendíthetetlenben megismert Jack O’Connell alakít – véletlenül leszakad másodmagával egységétől egy utcai felkelés közben. Társát lelövik, ő pedig menekülni kényszerül az IRA fegyveresei elől.

Április 11-én debütál a hazánkban forgatott The Duke Of Burgundy, Peter Strickland újabb magyar vonatkozású alkotása, melyben Evelynt, a fiatal cselédlányt úrnője, Cynthia újra és újra szexuálisan megalázza, ám egy idő után felmerül a kérdés, valójában ki irányít kettejük perverz afférjában? A gálavetítésen jelen lesz a rendező, a két főszereplőnő, Chiara D’Anna és Sidse Babett Knudsen, valamint Andy Starke producer.

A 22. Titanic programját színesíti majd a Magam ura (Mot naturen) című norvég dramedy. Martin harmincas férj és családapa, aki egyedül megy túrázni a hegyekbe, s eközben mi, nézők halljuk Martin öncenzúra nélküli gondolatait. Ole Giæver őszinte és humoros portréja Berlinben elnyerte az Europa Cinemas díját, itthon pedig a SCOPE50 projekt nyerteseként végzett.

A Flight of the Conchords új-zélandi alkotóinak fergeteges dokuparódiája, a Hétköznapi vámpírok (What We Do In the Shadows) főhősei igyekeznek beilleszkedni korunkba, időben fizetni a lakbért és menő éjszakai klubokba járni. Csakhogy halhatatlan vérszívók, akik előszeretettel változtatnak vidám fiatalokat vámpírrá. Azért akad, aki közel kerül a szívükhöz, s akit a védelmükbe vesznek. Az idei Titanic hozza Jafar Panahi legújabb, dokumentumfilmnek álcázott alkotását a Taxit is, mely az idei Berlinalén Arany Medve-díjat nyert. Utasai között akadnak férfiak és nők, fiatalok és öregek, szegények és gazdagok, akik sofőrjükkel beszélgetve vallanak életük történéseiről. Laura Poitras Oscar- és BAFTA-díjas dokumentumfilmje, a Citizenfour az amerikai kormány lehallgatási botrányát felfedő Edward Snowden történetét mutatja be – egyenes adásban, s hazánkban először a Titanicon.

Megváltás

Megváltás

Igazi kuriózumnak ígérkezik a Megváltás (The Salvation). Az Anders Thomas Jensen forgatókönyvéből készült westernben Mads Mikkelsen és Eva Green szegeznek egymásra hatlövetűt. Végül az idei Titanic kínálatát erősíti a Berlinálén Ezüst Medve-díjjal jutalmazott kínai dráma, a Vak érintés (Tui Na/Blind Massage) is, mely a vakok érzelmi világát mutatja meg látó és nem látó színészek érzékeny alakításai segítségével, miközben a modern Kína valósága is kirajzolódik.

Több fesztiválkedvenc is politikai konfliktusok közt élő emberi sorsokat választott témájául. A Mennyország most rendezője, Hany Abu-Assad Oscar-díjra jelölt, Cannes-ban díjazott thrillere, az Omar egy érzékeny lelkű palesztin fiú történetét meséli el, aki rendszeresen átszökik a falon szerelméhez, Nadjához, ám amikor a katonai rendőrség elkapja, fájdalmas döntésre kényszerül. Karlovy Vary-ban Kristály Glóbusszal jutalmazták a Ragályi Elemér fényképezte Kukoricasziget (Simindis kundzuli/Corn Island) című grúz drámát. George Ovashvili gyönyörű parabolája olyan emberekről mesél, akik politikai feszültségek és a természet irányíthatatlan erejének kitéve élnek.

Kukoricasziget

Kukoricasziget

Jafar Panahi teheráni taxisként forgatta legújabb, dokumentumfilmnek álcázott alkotását, a Taxit, mely elnyerte a Berlinale fődíját és a kritikusok FIPRESCI-díját is. A Távol az emberektől (Loin des hommes) című marokkói–francia drámában pedig az algériai háború idején egy falu franciatanárát utasítják, hogy vigyen el egy letartóztatott férfit a közeli városba. Az utazás során nem várt kapcsolat alakul ki közöttük. Az Albert Camus novellájából írt, Velencében díjazott western főszereplője Viggo Mortensen, a film zenéjét pedig Nick Cave szerezte.

Wojciech Smarzowski, a Közlekedésrendészet alkotójának új filmje, az Ütős angyal (The Mighty Angel) szellemesen és szórakoztatóan mesél az alkoholizmusról, aminek sajnos még a szerelem sem képes határt szabni. Carlos Marques-Marcet filmje, a 10 000 km című fesztiválkedvenc spanyol dráma pedig azt vizsgálja, a távolság szabhat-e határt a szerelemnek. A Magam ura (Mot naturen) című norvég dramedyben is kulcsszerepe van a távolságnak. Martin harmincas férj és családapa egyedül megy túrázni a hegyekbe egy hétvégére. Mi, nézők halljuk cenzúrázatlan gondolatait magáról és az őt körülvevő emberekről. A főszereplőt is alakító rendező, Ole Giæver humoros portréja Berlinben elnyerte az Europa Cinemas díját, itthon pedig a SCOPE50 online filmfesztivál nyerteseként végzett.

A tiltott szoba

A tiltott szoba

A tiltott szoba (The Forbidden Room) egy húszas-harmincas évek némafilmes tablóira hajazó delíriumos kollázs. A neves kanadai kísérleti filmes Guy Maddin abszurd humorú hallucinációjának szereplői között feltűnik Udo Kier, Mathieu Amalric, Charlotte Rampling és Maria de Medeiros is. Sokaknál kicsapja majd a biztosítékot! Végül az X+Y című brit filmben (címképünkön) az autista tinédzser, Nathan amilyen nehezen dekódolja az embereket, olyan könnyen oldja meg a legbonyolultabb matekpéldákat. Morgan Matthews megrázó drámáját Asa Butterfield, Sally Hawkins, Eddie Marsan és Rafe Spal teszik naggyá.

A Valami vadság válogatásban négy egészen meghökkentő filmet láthatunk. A Flight of the Conchords új-zélandi alkotóinak dokuparódiája, a Hétköznapi vámpírok (What We Do In the Shadows) főhősei igyekeznek beilleszkedni korunkba, csakhogy halhatatlan vérszívók, akik előszeretettel változtatnak vidám fiatalokat vámpírrá. A Bunkerbe zárva (Der Bunker) a Németországban született görög Nikias Chryssos sötét, szarkasztikus humorú meséje azokról a szülőkről, akik meggátolják, hogy a gyerekük felnőjön. A japán Hitoshi Matsumoto legújabb alkotása, az R100 egy olyan világba vezeti a nézőt, amit még senki nem mert bemutatni eddig, ahol bármikor felbukkanhat egy domina, aki megalázza, megkorbácsolja, megveri, megkínozza. A bizarr komédia még a hardcore filmrajongókat is próbára teszi!

Dyke Hard (Peggy Sands, Alle Eriksson,  Iki Gonzalez, M. Wågensjö, Josephine Krieg) Director: Bitte Andersson Photo: Nicklas Dennermalm Produced by: Filmlance International AB

Dyke Hard

Végül a svéd Bitte Andersson musical-komédiája, a Dyke Hard olyan, mintha begombázva készítették volna. Egy leszbikus rockbanda turné közben felvesz egy stoppost, aki thai bokszoló. Eközben egy rejtélyes milliárdos mindent bevet, hogy megállítsa őket: nindzsahadsereget, kiborgokat és gonosz görkoris lányokat küld rájuk!

Idén is öt helyszínen, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az Örökmozgóban, a Toldi moziban, a Puskin moziban és az A38 hajón várja a közönséget Budapesten a Titanic Filmfesztivál.

A fesztivál végleges, teljes programja itt érhető el.