Kevés olyan interjút adtam életemben, ahol nem merült fel az a kérdés: miként jelenik meg fotóimon a zene iránti különös vonzalmam? A válasz számomra is csak most kezd körvonalazódni.
Gyerekkoromtól kezdve őrzök olyan intenzív zenei élményeket, amelyek hatása csak későbbi fotós példaképeim (Henri Cartier-Bresson, Josef Koudelka, Szilágyi Lenke) remekműveihez fogható. Meglehetősen későn, gimnáziumi éveim alatt kezdtem zongorázni tanulni, szinte egy időben első fotográfiai próbálkozásaimmal, ám hamarabb vált belőlem fotós, mint zenész. Ez utóbbiról pár éve teljesen lemondtam, ugyanakkor a zeneiség mindvégig fontos jellemzője maradt képeimnek.
Első meghatározó zenei élményeim közé tartozik Frederic Chopin és Gustav Mahler műveinek felfedezése. Emellett nagy hatással voltak rám a progresszív könnyűzenei irányzatok is. Peter Gabriel 1987-es budapesti fellépése volt kamaszkorom első valódi koncertélménye. Ez idő tájt hallottam a rádióban Alan Parker Birdy című filmjéhez írt kísérőzenéjét, amelyet szerencsére fel is tudtam venni kazettás magnóval, és számtalanszor visszahallgattam… Jól emlékszem azokra a délutánokra, amikor újra és újra átéltem ezt a számomra földöntúli zenét, amelynek hatására sok képem láthatatlan gyökere már akkor növekedésnek indulhatott bennem. Amikor 17 évesen megvettem a zongorámat, az első, hallás után megtanult darabok egyike a Birdy zenéjének részlete volt.
Húsz év elteltével – mintegy tisztelgésként Peter Gabriel előtt – megpróbálom bemutatni, miként kapcsolódik össze bennem elválaszthatatlanul egy zenész hangzásvilága egy fotográfus vizuális világával.
A rendhagyó, egész estés slide show-ban 245 fotómmal találkozhatnak a nézők, amelyeket Peter Gabriel 17 szerzeményéhez válogattam. A vetítéshez a jelenleg elérhető legjobb, 4K (Ultra HD) minőségű moziprojektorokra esett a választásom, így a képanyag – Magyarországon elsőként – DCP (Digital Cinema Package) formátumban, a lehető legnagyobb felbontásban kerül a mozivászonra.
Vancsó Zoltán www.photovancso.com a hazai fotográfiai élet kiemelkedő alakja, számos díj és elismerés (André Kertész-, Balogh Rudolf-, Pécsi József-díj stb.) kitüntetettje.
Első kísérlete a slideshow-k világában a budapesti MEO Kortárs Művészeti Múzeumban valósult meg (2004), ahol William Kleinnel közösen mutatta be Budapest sorozatát. 2005-ben Sóhajtenger – Kuba című slideshow-ja a hazai filmforgalmazásba is bekerült: hatperces alkotását nagy sikerrel vetítették a mozikban Wim Wenders Kívül tágasabb című filmje előtt. A fotósorozat különdíjban részesült a hazai Sajtófotó pályázaton. 1994 és 2014 között több mint 40 önálló és 20 csoportos kiállítása volt neves magyar és külföldi galériákban.
2012 őszén a Budapest Film forgalmazásában mutatta be Álomvölgy – Az üresség felfedezése című egész estés fotófilmjét. 2013-ban Vancsó!Live és Vancsó!Live 2.0 címmel több telt házas, önálló slideshow estet.
Posted on 2014. április 21. hétfő Szerző: olvassbele
0