Harmadízben rendezi meg a BÁBU-t a Budapest Bábszínház. Április 19. és 21. között, három sűrű napon vendégszerepel nyolc előadás, melyeket az idősebb és az ifjabb generációkat egyaránt képviselő bábművészek mutatnak be. A szemle publikuma így nemcsak friss produkciókat, de országra, sőt világra szóló, sokéves sikereket is láthat.
Idestova két évtizede született az Alice Csodaországban (Kolibri Színház) bábjáték verziója, amelynek tucatnyi, Lewis Carroll meséjéből jól ismert karakterét Závory Andrea egymaga eleveníti meg a fesztivál április 19-i nyitóelőadásán (15.00). Nemcsak a talpraesett kislányt, de nyuszit, egeret, hernyót, fakutyát, teknőcöt, homárt és más alakokat. Szintén sikerdarab, a Porondon a bolondom (Bábakalács Bábszínház), benne a századelő, a némafilmes burleszkek és a vásári játékok hangulatát idézi Szluka Judit (17.00), négyféle bábtechnika váltogatásával is elvarázsolva a nagyérdeműt. Este a Stop és a Con Anima (Mikropódium) következik (19.00), amelyet a világjárt, több mint kétszáz fesztiválon megfordult Lénárt András mutat be egyedien szerkesztett, finoman mozgatható, parányi bábjaival.
Marionettek keltik életre másnap, 20-án délelőtt (10.00) a népszerű mesét, A három kismalacot (Ziranó Színház) 10 órakor. A bátor süldőket, meg örök ellenfelüket, az ármányos farkast Varga Péter és Pfeiffer Zsófia hozza közeli ismeretségbe az óvodásokkal. Különleges élményt kínál délután a jávai árnyjáték, Az Esőkirály és szépséges Jázminvirág (15.00). A romantikus történet „színpada” a fehér vászon, amelyen a mesélő, Dus Polett és a táncosok jóvoltából rajzolódnak ki az események, ritka hangszerek élő zenéjével kísérve.
Ezen a napon délután olyan bábszínjáték látható, a Re: Hamlet (17.00), amely szintén sokfelé jutott el a külföldre, s előadója, Sarkadi Bence bizonyította, hogy a shakespeare-i tragédia lényege, költészete, drámaisága tolmácsolható szavak nélkül is, a maga készítette marionettekkel.
Népmesékből fogantak a zárónap, április 21-ei bábelőadásai. Eredetét címében is hirdeti A székely menyecske meg az ördög (Fabók Mancsi Bábszínháza). A mesemondás, a népi éneklés és a bábozás találnak egymásra Fabók Marianna játékában (10.00). Palóc népmeséből született, Jankó királyfiról és Tündérszép Ilonáról szól Az élet és a halál vize (Árgyélus Színház, 15.00). A népi hangszerek zenéjével gazdagított előadásban, Écsi Gyöngyi személyében ugyancsak összefonódik a bábjátékos, az énekes és a mesélő szerepe.
Az órácskányi bábjátékok széles keresztmetszetét mutatják az országos bábszínházi kínálatnak a BÁBU-fesztiválon.
- Helyszín: Budapest Bábszínház (1062 Budapest, Andrássy út 69.).
- Időpont: 2012. április 19–21.
Posted on 2012. április 18. szerda Szerző: olvassbele.com
0