Szalay Zoltán fotográfus (1935–2017) visszatekintő műveinek kiállítása – Szolnok, Óbuda, Marosvásárhely, Debrecen, Tata és Miskolc után – Budapesten, a Magyar Zene Házában, a Multimédiás Könyvtár & Klubban lesz látható március 1-jétől.
A 80 képből álló tárlat az 1954-től a Pulitzer-emlékdíjas és Táncsics Mihály-díjas Szalay Zoltán könnyűzenei témájú képeiből készült. A válogatásban helyet kaptak a könnyűzene hátterében dolgozók éppúgy, mint a rajongók, a legendás helyszínek, és természetesen azok a zenészek és énekesek is, akik a maguk idején sztárnak számítottak, ma viszont már kevesebben emlékeznek rájuk.
A kiállítás érdekessége, hogy bemutat olyan képeket, amelyek az Illés együttesről húsz év különbséggel, az Omegáról és Zoránról pedig negyedszázad eltéréssel készültek.
Az utolsó lehetőség, hogy lásd. Csak mondom…
A kiállítást
Sebő Ferenc, a Nemzet Művésze, Kossuth-díjas énekes, dalszerző, népzenekutató nyitja meg,
köszöntőt mond László Ágnes újságíró, Szalay Zoltán özvegye
Jávorszky Béla Szilárd rocktörténész, újságíró,
a Magyar Zene Háza Multimédiás Könyvtár & Klub vezetője
Közreműködik: Bajnai Marcell, gitár
Azok a rockzenészek
ahogyan Szalay Zoltán látta őket
Megnyitó: 2023. március 1. szerda 16.00
A kiállítás március 31-ig tekinthető meg
Magyar Zene Háza
Budapest, Városliget, Olof Palme sétány 3.
A kiállítás megtekinthető digitálisan is a beatkorszak.hu oldalon
* * * * *
Szalay Zoltán fotográfusról
„Nézz, láss, gondolkodj, majd exponálj, és akkor jó kép születik!”
Hajóskapitány szeretett volna lenni. A kortárs magyar fotográfia kiemelkedő személyisége lett. Amit lehetett, amit akart, amit kellett, azt lefényképezte = megörökítette.
„Szalay Zoltán nagy ember. Ha jól kihúzza magát, fél fejjel a hazai fényképészátlag feje fölé magasodik. Régebben is, meg még ma is. Ennek okán aztán lehet rá figyelni” – írta róla Kincses Károly fotótörténész.
Haláláig számtalan újságnak dolgozott, ő indította el a Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítást – és rendezte harminc éven át. Tanított a Kaposvári Egyetemen, a MÚOSZ Bálint György Újságíró Iskolájában. Fotós generációk nőttek fel a keze alatt.
Kiállítása volt Budapesten, Szolnokon, Sárospatakon, Veszprémben, Pécsen, Szegeden, Szentendrén, Szécsényben, Berlinben, Brémában és Zürichben.
2004-ben, Magyarország Európai Uniós csatlakozásakor jelent meg – Göncz Árpád köztársasági elnök ajánlásával – az Ilyenek voltunk. Magyarország elmúlt ötven éve című történelmi albuma.
Az utóbbi években megjelent albumai:
Azok a hatvanas, hetvenes évek – Szalay Zoltán fotóalbuma Parti Nagy Lajos képmelléírásaival
Azok a nyolcvanas, kilencvenes évek – Szalay Zoltán fotóalbuma Parti Nagy Lajos képmelléírásaival
Jelentősebb díjai: Pulitzer-emlékdíj, Táncsics Mihály díj, Magyar Fotóművészek Szövetsége életműdíja, Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje
Posted on 2008. február 24. vasárnap Szerző: olvassbele.com
0