Mundruczó Kornél legújabb filmjében kutyasereg tartja félelemben Budapestet. Isten ostoba teremtményei, a keverékeket üldöző, gyűlölködő emberek megfizetnek mindenért. Mégsem sajnáljuk őket. Ránk is átragad a kutyafalka indulata, legszívesebben mi is rohannánk, hogy porig romboljuk a várost, és kicsináljuk azokat, akik semmibe veszik emberi méltóságunkat. De ugyanúgy felháborodnánk, ha kutyák helyett embereket – színesbőrűeket, homoszexuálisokat, zsidókat, cigányokat, sapkásokat vagy sapka nélkülieket – szerepeltetne Mundruczó a filmjében?
Sokak szerint szájbarágós, túl didaktikus a Fehér isten üzenete. Igen, a film a társadalomban jelenlévő, a gyengéket kisemmiző ideológiával, a kiközösítéssel szemben fogalmaz meg kemény kritikát. Magunkra ismerhetünk a besúgó szomszédasszonyban, az érzéketlen apában, a rideg zenetanárban, az aljas hentesben, a kapzsi kutyakereskedőben vagy a korcsokat begyűjtő sintérekben. Mundruczó – kutyák segítségével megfogalmazott – víziója azonban ennél nagyobb szabású. Egyetemesen szólal fel a szeretetlenségben élő emberi faj ellen és annak érdekében. A Fehér isten apró részletekig végiggondolt, művészileg tökéletesen kibontott metafora és vizuális kiáltvány a megalázottakért, az elnyomottakért.
Aki ismeri Mundruczó és a Proton Színház közös munkáit, annak egyből beugrik J. M. Coetzee Szégyen című regényéből készült színházi előadás, amely az apartheid után újjászerveződő társadalmi közegben játszódik, s az egymás mellett élő feketék és fehérek között előtörő konfliktusokat másolja rá jelenünkre. A fehérek egykor vérebeket képeztek ki arra, hogy a feketékre vadásszanak. Miután az egykori urak eltakarodtak, négylábú szövetségeseiket (az „új feketéket”) az őslakosok egy kutyatelepen gyűjtötték össze. A menhely vezetőjét játszó Monori Lili szólít meg kérdésével: „Mi legyen Isten elhagyott teremtményeivel? Kapjon mindegyik egy halálos dózisú injekciót vagy valaki hajlandó is törődni velük?” A film alapötlete gyakorlatilag az e jelenetben megfogalmazott kérdésből bomlik ki (Monori Lili visszatér a vásznon is) – Mundruczónak a színházi munka során szerzett élménye hívta életre. „A menhelyeken járva rá kellett döbbennem arra, hogy mint ember én is részese vagyok egy bizonyos fajgyűlölő kirekesztésnek” – mondta egy vele készült interjúban.
A Fehér istenben Dél-Afrika helyett Magyarország, közelebbről Budapest a helyszín, de nincs hangsúlyos jelentősége a földrajzilag behatárolt helynek. A tizenhárom éves Lili és hűséges kutyája, Hagen ragaszkodnak egymáshoz, de egy korcsot („egy büdös dögöt”) senki sem tűr meg., még a lány apja sem. Miután szétválasztják őket, Mundruczó kamerája a gyermek és a kutya nyomába ered, párhuzamosan beszélve el viszontagságaikat. Lilit és Hagent is kirekeszti a környezete, egymás támogatása nélkül csak sodródnak. Lenézik, becsapják, kihasználják őket, persze a kutya jár rosszabbul, láncra verik, eladják, drogokkal tömik tele, élethalál harcra kényszerítik fajtársaival, bebörtönzik. Naná, hogy elege lesz az egészből.
A rendező és állandó alkotótársa, Petrányi Viktória, valamint Wéber Kata forgatókönyve nem járul hozzá forradalmi ötletekkel a cselekményvezetéshez, de mivel kutya a főszereplő, a hatás egészen más. A Fehér isten legnagyobb vállalása, hogy kétszáznál több menhelyi kutyát szerepeltet. Bár betanítottak, de nem cirkusz ez. Valódi kutya színészeket látunk a vásznon. A legnagyobb felelősség a főszerepet alakító két kutyáé, Luke-é és Body-é. És persze ezzel együtt az elismerés is. Pofájukon tükröződik Hagen bánata, kétségbeesése, félelme, haragja. Az egész filmen érződik a kutyákat edző tréner, Halász Árpád és a Gödöllői Kutyasport Központ (GKSK), valamint az amerikai Teresa Miller (Luke és Body idomára) bonyolult és sok fáradsággal járó, összehangolt munkája. Segítségük nélkül létre sem jöhetett volna a film. És persze Rév Marcell operatőr figyelmes szemére is szükség volt.
Mundruczó ezúttal valóban közérthetőbb, megfoghatóbb nyelven szólítja meg nézőit, mint mondjuk a Delta természetközeli, biblikus motívumokkal is átszőtt „mozgóképfestményében” (© Novics János). Ugyanakkor a Fehér isten is rendkívüli szabadsággal megkomponált vizuális műalkotás. Sokat idézett intrója, a biciklis lány, trombitával a hátitáskájában és a mögötte csaholó kutyasereg (ami egyébként a cselekmény vége felé visszaköszön még egyszer) mélyen belénk vésődik. De azok a jelenetek, amikor a kamera csak a kutyákat követi, mind emlékezetessé válnak.
A Fehér isten legalább olyan keverék műfajú, mint nem fajtatiszta főhősei. Apa és lánya közötti családi konfliktussal kezd a film, ebből kutya és embergyermek kalandokkal teli sorsdrámája bontakozik ki, majd a történet a thriller, az akciófilm, a bosszúmozi elemeit is kölcsönvéve horrorba torkollik. De a legvége, ahol ember és kutya szimbolikusan és fizikailag is egy szemmagasságba kerül, megrendítő és megindító hatású drámai pillanat, ami után a világ már nem lehet ugyanaz, mint annak előtte volt.
A kutyákon kívül a kamasz Psotta Zsófia is jó választás volt a félénk, öntörvényű Lili szerepére, még ha időnként érződik is tapasztalansága. Zsótér Sándor ellentmondásos apafigurája megint csak a Szégyent juttatja eszünkbe. A színpadi produkcióból Derzsi János, Tóth Orsi és Monori Lili is feltűnik kisebb-nagyobb szerepekben. Nagy Ervin rövid megjelenésében könnyedén belesimul a Mundruczó-féle antiutópiába. Maga a rendező is látható, akcentussal beszélő kutyakereskedőként, feltűnése inkább vicces, kevésbé komolyan vehető. A legemlékezetesebb színészi pillanatok az ellenszenves zenetanárt alakító Gálffi Lászlóé, a másik Thuróczy Szabolcsé, akitől kiver a veríték, amint magához édesgeti Hagent, hogy aztán harci vérebbé formálja.
Kereshetném a hibákat a Fehér istenben, s biztosan találnék is néhány elcsépelt klisét, apró következetlenséget – de mindez semmit nem vesz el az értékéből. Mundruczó új mozija mélyre ható vizuális élmény, ami ritkán tapasztalható magyar film esetében. Legyünk büszkék rá.
Fehér isten – színes, magyar thriller, 2014
Rendező: Mundruczó Kornél
Forgatókönyvíró: Wéber Kata, Mundruczó Kornél, Petrányi Viktória
Zeneszerző: Asher Goldschmidt
Operatőr: Rév MarcellSzereplők:
Psotta Zsófia (Lili)
Zsótér Sándor (Dániel)
Monori Lili (Bev)
Thuróczy Szabolcs (öregember)
Gálffi László (zenetanár)
Nagy Ervin (hentes)
Mundruczó Kornél (Afghan)
Ascher Károly (Péter)
Horváth Lili (Elza)Magyarországi bemutató: 2014. június 12.
A film a 67. Cannes-i Filmfesztiválon elnyerte az Un Certain Regard (Egy bizonyos tekintet) szekció fődíját és a kutyás filmeknek járó Palm Dog elnevezésű kitüntetést.
Posted on 2014. június 26. csütörtök Szerző: olvassbele
0