Aki hisz az újban, az eredetiben és a megismételhetetlenben, esetleg az isteni szikrában, ez után a könyv után valószínűleg sírva gyűri majd a kispárnáját. Austin Kleon szerint ugyanis mindenki lop. Minden, a nagy ötletek, a ritka művek, kivételes alkotások, mind-mind valami korábbi ötletből születtek. És ha jobban belegondolunk, ez valószínűleg igaz is. Mindennek van valami előzménye, egyszerűen így működünk. Amikor nekifogunk egy tevékenységnek, gyorsan előkotorjuk agyunkból azt, ami tetszett, és azt mondjuk: Na, ez az! Valami ilyesmit szeretnék!
Ezzel az alapgondolattal kezdődik a szerző könyve, melyben tíz tanáccsal lát el minket, kreativitásunk fejlesztése, segítése céljából.
Az első tanács tehát igen egyszerű: nézzük meg, mivel érdemes foglalkozni, fogalmazzuk újra, alakítsuk át saját hangunkra. Természetesen nem plágium, amire Kleon buzdít, inkább a jó ötletek gyűjtése. (Ami persze könnyen átcsaphat tolvajlásba.)
A következő kilenc tanács is kifejezetten gyakorlatias és hasznos, sőt sokszor igazán bevállalós és őszinte. Semmiképp nem szeretném lelőni a poént, ezért a tanácsokat nem fogom ízekre szedni. Elárulhatom viszont, hogy a könyv főképp művészeknek és kreatív elméknek szól, mégis inkább az utóbbiaknak javasolnám. Helyenként ugyanis olyan ötletekkel szolgál, mely csakis a realistáknak, vagy a két lábbal a földön álló (ülő) olvasóknak lehet segítség. Az például, hogy pontosan miként érdemes felhasználni a már meglévő ötleteket, vagy hogy miképp adjuk el magunkat – nem éppen a csipkés lelkületűeknek szól. De az sem lesz számukra szimpatikus, hogy a mai digitális világban mi mindent tehetünk magunkért, hogyan használhatjuk a közösségi háló áldásos hatalmát, hogyan menedzseljük önmagunkat.
Vannak viszont a könyvben olyan gondolatok, melyeket érdemes megfogadni, kortól, nemtől, csipkéktől függetlenül. És bár mostanában ezeket már sokat hallhattuk, nem árt időnként e gondolatok segítségével újragondolni alkotásainkat.
Részlet a hármas számú tanácsból (Írd meg a könyvet, amit szívesen olvasnál!)
„Rajzold meg azt, amit szívesen néznél. Hozz létre olyan céget, melynek ügyfele lennél. Játszd azt a zenét, melyet örömmel hallgatnál. Írd meg azt a könyvet, amelyet elolvasnál. Alkosd meg azt a terméket, amelyet szívesen megvennél. Más szóval: végezd el azt a munkát, amelynek az eredményére vársz.”
Ez a tanács a kezdő íróknak például aranyat ér. Amikor tudjuk már az irányt, csak épp a konkrétumokat nem. Amikor benne van a bugi a lábunkban, csak épp nem tudjuk, mit táncoljunk.
A kis könyvecske persze nem ad örök érvényű tanácsokat, és nem mondja meg a tutit. Inkább arra való, hogy szemezgessünk, ötleteljünk az összegyűjtött tippekből. Azaz lopjunk. Ám Austin Kleon megengedi ezt, sőt arra buzdít, hogy merjük kiválogatni a jó gondolatokat, hisz ez visz majd előre minket is.
A könyv szerkezete egyébként friss és jópofa, időnként humoros és laza. Ám ha ajánlanom kéne egy célcsoportnak, gondban lennék. Ahhoz ugyanis, hogy felismerjük, hogy szükség van a kreativitásra, az egyediségre, el kell jutnunk egy bizonyos szintre. Hibáznunk kell, kicsit nyűglődni, belebámulni a nagy semmibe. Meg kell ismernünk saját korlátainkat. Ha viszont ez már megtörtént, magunktól is ráérzünk (jó esetben) az apró fortélyokra, melyeknek segítségével szárnyalhatunk. Csodát tehát nem szabad várni a trükkök kis gyűjteményétől, de mindenképpen találhatunk benne hasznos gondolatokat. Például ha elakadtunk, a segítségükkel kicsit tovább lendülhetünk.
Mini könyvnyi segítség a művésszé váláshoz.
Fordította: Nagy Marcell
Austin Kleon: Lopj úgy, mint egy művész!
HVG Könyvek, 2013
160 oldal, 3200 Ft
ISBN 978 963 304 1215
* * * * * *
A könyv kiadói fülszövege
Nem kell zseniknek lennünk, csak legyünk önmagunk! Ne féljünk beismerni, hogy szinte semmi sem eredeti a művészetekben, hagyjuk, hogy a minket érő hatások újabb ötleteket és képzettársításokat szüljenek! A kreativitás ott van mindenütt és mindenkiben.
Austin Kleon tíz inspiráló tanácsa előhozza művészi vénánkat, és egy sokkal kreatívabb élethez vezet. Foglalkozzunk azzal, ami igazán leköti bennünket, járjuk a saját utunkat, hogy mielőbb megtaláljuk szenvedélyünkben életünk értelmét!
Felejtsük el régi berögződéseinket, írjuk meg a könyvet, amelyet szívesen olvasnánk, vagy rendezzük meg a filmet, amelyet szívesen megnéznénk!
A Lopj úgy, mint egy művész! a digitális korszak kiáltványa.
Posted on 2013. november 9. szombat Szerző: olvassbele
0