Bedő J. István |
Modellregény Lackó Gábor első nagyobb lélegzetű műve. A novellista Lackó saját egyedi családtörténetében az általánosat ismerte és mutatta fel. A karcsú kötet, arányos és ökonomikus feldolgozása egy jellegzetesen magyar (legyünk pontosak: magyar zsidó) sorsnak.
Lichtig Imre, a peremvárosi focicsapat Linyója előbb kisemmizett, aztán üldözött, majd szerencsés-szerencsétlen túlélője lesz a vészkorszaknak. Feleségét és kislányát „elviszik”, ahogy a kor szemérmes szóhasználata nevezi a deportálást. A béke napjaival pedig a reménykedés kora kezdődik: vajon sikerült-e túlélniük, visszajönniük. Tart ez mindaddig, míg az utolsó túlélő testvér meghozza bizonyságot jelentő hírt: nem érdemes várni tovább.
A történet java részét ez az utána kezdődő második élet teszi ki, némi időjátékos felidézéssel. A ma hatvanon felüli leszármazott (az író) próbálja felfejteni a múltat, hogyan is lehetséges, hogy apjának volt első felesége, előző gyereke, első élete. Ez a jelenjáték nagyon finom vonalú pillanatokat rögzítve idézi meg az író gyermek-, majd felnőttkori szembesülését az eltemetett, eltagadásra és elfelejtésre ítélt múlttal.
Lichtig abban a második életében elkésetten kikeresztelkedik (attól kezdve Lantos a neve), egészen kicsi kereskedő/kisiparosként lesz újra kerékpárjavító, államosítják, kisemmizik (már megint), elveszti megélhetését, csak nagy nehezen talál ismét munkát. A háború előtt azért üldözték, büntették, mert zsidó, utána meg azért, mert kizsákmányolónak bélyegezték. (Holott legfeljebb magát zsákmányolta ki…) Sikerült összetalálkoznia minden kor és államforma jellemtelen embereivel.
Közben feleséget talál (azazhogy kommendálnak neki), új családot teremt – élete szinte szakadatlan újrakezdés. ’56-ban belesodródik a gyári munkástanácsba. Bár a tanács valójában semmit nem tett, Lichtig Imre még annyit sem – ez mégis elég ahhoz, hogy immár harmadszor is a pálya szélére lökje a vad balkanyart végrehajtó politika.
Lackó Gábor tárgyilagosan, szinte szenvtelenül számol be Lichtig (Lantos) Imre életének fordulatairól. Ritkán enged meg magának egy-egy érzelmektől irányított bekezdést, szövege inkább Fejes Endre szikár prózájára emlékeztet. Pedig Lichtiggel szinte minden megtörténik, ami kor- és sorstársaival egyáltalán megtörténhetett. Ha bármikor is csak egy hajszálnyival aktívabb, nem ússza meg sem a letartóztatást, sem a börtönt.
Modellregény, írtam előbb, mert egyediségében is nagyon tipikus. Lackó Gábor nem egy hősről ír. Lichtig Imre nem hőse a történetnek, hanem csupán főszereplője. A történelemben mellékszereplő. Sodorják az események, döntéshelyzetekben pedig igyekszik jól dönteni. Ám a magunk életéből ismerős, hogy elhibázott választásainkat milyen sokszor magyarázzuk úgy: „Akkor jó ötletnek tűnt.” Az egyébként érdekesen és jó stílusban megírt történet kissé túl visszafogott lett, mert Lackó nem regényesített. Mosolyát vesztett apjának életútját harag, elfogultság, kritika és ítélkezés nélkül próbálta rekonstruálni. Nem tett hozzá semmit, inkább csak restaurálta a freskót, melyen a figurák nagyobb részét fekete füst fedi el. Testvérekét, szülőkét, nagyszülőkét, unokarokonokét, sógorokét.
Lackó Gábor kifoltozta a hiányzó részleteket. Ez a régészeti aprómunka talán nem túl hálás feladat, de megnyugvást hoz az utódoknak, hogy egy-két elhomályosult arc most már élesebb vonásokkal látható.
Lackó Gábor: Lichtig második élete
Aura Kiadó, Budapest, 2016
240 oldal, teljes bolti ár 2890 Ft
ISBN 978 963 791 3525
* * * * * *
A könyv kiadói fülszövege
Néhány éve, miközben egy novellásköteten dolgoztam, az egyik epizódnál váratlanul ráébredtem, hogy a közvetlen környezetemben élt egy ember – színt vallok, az apámról van szó -, akit sohasem láttam hangosan, olyan igazán jóízűen nevetni, hahotázni, netán röhögni, mint a többi embert általában, legfeljebb néha-néha mosolyogni. De az is mindössze egy halvány, szomorkás mosoly volt, vagy inkább csak egy mosolyféle, és akkor is mintha némán elnézést kért volna valakitől.
Mivel ez a felfedezés nem hagyott nyugodni, sutba dobtam a félkész novellagyűjteményt, és elhatároztam, hogy megpróbálok a végére járni a dolognak. Persze ismertem a történetét, a kettétört életét, sajnos csak felületesen, mert, mint minden „rendes” gyerek, én sem kérdeztem, amikor még lehetett volna. Talán kíméletből sem, mentem fel magamat valamennyire. Mivel a regény főhősét már nem állt módomban kikérdezni, jobb híján saját magamnak voltam kénytelen feltenni a korábban elmaradt kérdéseket, és megkíséreltem választ találni rájuk. Íme az eredmény. – Lackó Gábor
Alterigo
2019. június 22. szombat
Jó könyv! Tárgyilagosnak tűnik.
KedvelésKedvelés
Gyökhegyi Bánk
2016. június 3. péntek
Sokan, akik ismeritek Gábort, és tudjátok, hogy a helyzet komikumát felismerve mindenkor képes csípőből szellemes, helyenként epés megjegyzéseket tenni. Ezt az asszociációt azonban most tegyétek félre, Lichtig második élete egészen más eset.
Ahogy a füljegyzetből kitűnik, a történet Gábor édesapjáról szól, akinek kevés ok adatott meg életében arra, hogy hangosan, igazán jóízűen, felszabadultan nevessen. Átvészelt egy munkaszolgálatot, majd amikor másodszorra is behívták, megszökött a transzportból. Mindkét esetben különleges szerencsével élte túl a helyzetet. A második alkalommal azonban mire hazaért, a családját elhurcolták, lévén pesterzsébetiek, ami akkor vidéknek számított. Bújkálással életben maradt, és vidéken új életet kezdett. Hosszú, halványuló reménykedéssel teli, ám hiábavaló várakozás után megpróbálta felépíteni a második életét és feleségül vett egy sorstársat. A háború után az új rend magába szippantotta, azután kivetette magából, és csak a pályája végén jutott el mérsékelten konszolidált körülmények közé.
Gábor megdöbbentő részletességgel ír le helyzeteket, érzelmeket, párbeszédeket, gondolatokat, olyasmiket, amikről valójában feltehetően csak minimális és vázlatos konkrét információi vannak, vagy a legtöbbször még annyi sem.
Az ember persze tudja, hogy milyen borzalmak zajlottak ebben az országban, de így, sok esetben szinte órákra, percekre lebontva a történetet még sohasem gondoltam bele. Számomra ez az írás nem egy könyv, hanem egy emlékmű, amit nagy körültekintéssel, szeretettel és tapintattal állított Gábor nemcsak a szüleinek és a családnak, hanem mindenkinek, aki hasonló szenvedéseken ment keresztül.
Megrázó élmény, bár az írás formája regény, valójában egyben fontos történelmi dokumentum is, amit nem hagyhatunk a feledés homályába merülni.
KedvelésKedvelés
Bokor Pál
2016. június 3. péntek
Jó a címlap a Giacometti szoborral… És megnyerő a reci is. De kár, hogy nem lehet mindent elolvasni…
KedvelésKedvelés